Bukalemun Beslenmesi ve Bakımı

Bukalemunların evde beslenmesi zorcadır, zira bukalemunlar esaret altında uygun koşullar sağlanmadıkça fazlaca yaşayamazlar. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayan kişilerin haricindekilerin bukalemun beslemeleri pek doğru değildir. Zira bu bölgelerin dışında kalan bölgelerin iklimi bukalemunlar için fazla serttir.

Bukalemunlar böcek yiyerek beslenirler, yaşayabilmeleri için gerekli olan günde en az 20-30 canlı sineği veya hamam böceğini ona sağlamak doğal ortamda mümkünse de ev içinde mümkün olamayabilir. Günde en azından 20-30 canlı sinek veya bulamazsanız, 7-8 orta boy canlı çekirge, yada 10 kadar ufak canlı hamamböceği ile beslenmelidir. Bu da sağlanamazsa en azından balıklar için üretilmiş; Kurutulmuş karidesler bukalemuna verilmelidir ama yine de buna ilaveten, mutlaka canlı yem verilmesi gerekir. (Bukalemunların esarette yaşayamamasının en önde gelen sebebi, beslenme sorunlarıdır) Çünkü bukalemun, bu miktardaki (ki bu minumum ihtiyactır) böceği hatta daha da fazlasını, uzun dili sayesinde doğada çok kolay yakalayabilir, ancak bu miktardaki böceği ona canlı (Eğer sinek ise yarı sersemlemiş) olarak temin etmek, hak verirsiniz ki oldukca zordur.

Normal bir kertenkele için yapılmış terraryum bukalemuna ufak gelecektir, ayrıca terraryumu yan ve üst kenarlarını sinek telinden yaparsaniz bulakemun ölebilir, çünki onun doğal olarak sinek yakalayabilmesi gereklidir. Sinek teli ile yapilmis bir kafese sinek giremeyeceğinden, Bukalemun canli yiyecek bulamayacaktir. Eger bir terraryum yapmak niyetindeyseniz, yan ve üst kenarlarını sinek teli değil, Bukalemunun kaçamayacaği kücüklükte bir kümes teli kullanmaniz daha uygun olacaktır.

Ancak daha önce de anlatıldığı üzre bukalemunlar esarette fazla yaşayamazlar yine de yaşayabilmesi için, en az 1 metre x 1 metre x 1.5 metre boyutlarında oldukca büyükçe bir terraryum gereklidir. Bunun içinde hayvanın rahatca tırmanabileceği büyüklükte bitkiler ve saksı içinde ufak ve dalları bulunan bir ağaç olmalıdır ki tırmanıcı olan bukalemun, rahat edebilsin.

Terraryum Gündüz 24-25 gece 18-19 derece ısıda olmalı nem %50-70 arası olmalıdır terraryuma ısı ve ışıklandırma için UVA veya UVB ampulu takılmalı yoksa düşük Watt'lı bir ampul (60 Watt) konulmalıdır. Geceleri ise beyaz ışık veren bir ampul yakmak hayvanların sağlığını kötü etkileyeceğinden 120 Watt'lık bir kırmızı ampul kullanılmalıdır. Terraryum öğle sıcağında ve 30 derecenin üzerinde asla doğrudan güneşe konmamalıdır. Terraryum'un içinde ufak bir su kabi, hayvanın altına girip sığınabileceği bir gölgelik, gereklidir. Ancak eğer yeterli bakımı sağlayamayacaksanız, bu hayvanları doğal ortamından koparmanız hiç doğru olmaz. Eğer evde böcek yetiştirmek isterseniz:

Toprak bir kabın içine kuyu yada havuz suyu koyun (klorsuz) ve içine küçük patates parçaları, bir avuç prinç ve bez parçaları atın, bir hafta içerisinde suyun içinde böcekler ve larvalar oluşacaktır, kabin üzerini bir sinek teli ile örtün ki hem hava alsın hem böcekler kaçamasın. Kertenkelenize lavralardan verebilirsiniz. Ayrıca yine küçük böcekler, hamam böceği yavruları, örümcekler ve çekirgeler de verebilirsiniz.

Yine kertenkele ve bukalemunlar için bir sinek tuzağı hazırlayabilir, bununla yakaladığınız böcekleri bukalemununuza verebilirsiniz bunun için bir kartonu veya kalınca bir kağıdı huni gibi kıvırıp ataç ile sabitleyin yada seloteyp ile yapıştırın yapmış olduğunuz bu huniyi bir kavanozun üzerine oturtun.

Paylaş:
Derya ÖZ

Derya ÖZ

Mar 3, 2016 12:01 AM

1 Kişi Favoriye Ekledi

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Copyright Evcilbook © 2018