Yasaklı Köpek Pitbull

Bildiğiniz gibi son zamanlarda pitbulları toplatma ve öldürme yasası tasarısı ortada. Bu yasanın çıkarılmasının istenmesinin nedeni ise pitbulların çok saldırgan olduğu. İşte tam olarak olayda bu. ” Pitbullar saldırgan olduğu için yasak ” halk arasında söylenmiş bir şey. Aslında pitbullar saldırgan olduğu için yasaklanmıyor arkadaşlar. Aslında pitbullar diğer köpeklerden farklı olarak acıya dayanıklı bir köpek olduğu için yasaklanıyor. Yani bir rotweiller ile pitbull arasında dağlar kadar fark var diyebiliriz. Siz bir demiri rotweillerin kafasına vursanız viyaklayarak oradan kaçacaktır,

ancak bir pitbulla ne kadar vurursanız vurun o hiç bir şekilde sizden uzaklaşmayacak, aksine daha fazla saldıracaktır. Yani bir pitbull size saldırdıysa ondan kurtulma şansınız çok düşüktür. İşte bu nedenle pitbullar yasaklanmak istiyor. Tabi pitbullar acıya dayanıklı tek ırk değil. Bunun yanında ” American Pitbull Terrier, Dogo Argentino, El Presa Canario, Cane Corso ” ırklarıda acıya dayanıklı ırklardandır. Sitemizde dünyada yasaklanan ırklar hakkında konumuz mevcut. Şimdi bu isimlere dikkatli bakın ve tekrar o konuya bakın. Bu ırklar bir zamanlar yasaklanmış ve hala yasak kararı sürdürülen ırklar arasında. Aslında pitbullar ve saydığım bu köpekler saldırgan olduğu için değil, acıya dayanıklı oldukları için yasaklanıyor. Ha tabi saldırgan değiller demiyorum. Ancak hiç bir köpek sebepsiz yere size saldırmaz. Köpeğinizin saldırgan olması köpeğe ve köpeğin ırkına göre değil, sahibine bağlıdır. Bir pitbulu gördüğünüz zaman onu sevmek isteyebilirsiniz. Ancak köpeklerden korkan, daha doğrusu pitbullardan korkan bir insan pitbulları sevmemelidir. Eliniz titreyerek bir pitbula yaklaşmamalısınız. Çünkü köpekler ondan korktuğunuzu hisseder ve özellikle pitbullar kendisinden korkan insanlara saldırmak isterler. O nedenle bir pitbulu sevecekseniz ondan korkmadığınızı ve ondan üstün olduğunuzu ona kabul ettirmelisiniz. Bunun için kendinizden emin bir tavırla sevebilirsiniz. Eğer ki böyle davranırsanız, kedi gibi uysal olabilirler.
Ayrıca bir çok pitbull besleyen insanlar, kimliklerine ” Safkan Pitbull, Pitbull ” değilde başka ırklar yazdırıyorlar. Köpeğiniz görünüşte pitbull olabilir ancak uzman bir veteriner aşı karnesine ” Kırma, boxer yada başka bir cins ” yazarsa kimse onu sorgulayamaz. O nedenle pitbull yazdırmayı tercih etmeyin. Yasak olmayan ırklar yazdırırsanız köpeğinizi korumuş olursunuz. Şimdi pitbulların neden yasaklandığının daha doğrusu yasaklanmaya çalışılmasının nedenini öğrenmiş oldunuz.

Paylaş:
Cenk DURAN

Cenk DURAN

Feb 21, 2014 1:10 PM

1 Kişi Favoriye Ekledi

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Copyright Evcilbook © 2018