Arı Hastalıkları

Nosema:

Bal arılarında bu hastalık sporla çoğalır. Ergin arıların midesindeki epitel hücreleri içerisinde gelişirler.

Hastalığın belirtileri şişkin karın, iğneleme refleksininn yokluğu, ayrı kanat gibi, titreme, kısa uçuş, bazen ishal, bazen kabızlık, petek halinde ölüm. En iyi teşhis mikroskobik incelemedir. Bal arılarının mideleri normal durumlarda saman renginde ve normal genişliktedir. Nosema hastalığına yakalanmış olanlara ise, mide şişkin ve yumuşak kıvamda rengi ise beyazdır. Hastalık seyri en çok ilkbaharda görülür. Sonbaharda da belirgi bir kadro azalması göze çarpar. Hastalığın yayılmasında kışın arıyı üşütmemek gerekir.

Amerikan Yavru Çürüklüğü

Bal arısı larvalarında görülen ve larvaların ölerek çürümesiyle sonuçlanan tehlikeli salgı bir hastalıktır. İşçi, erkek ve ana arıların geliştiği larvaların he üçünde görülür. Ergin arılar hastalık taşırlar, fakat hastalıktan etkilenmezler. Salgı bir hastalıktır. Kısa zamanda da yayılarak kovanı sarar, kovanda bir çöküntü ve durgunluk görülür. Kovanda kokmuş et veya tutkal kokusu meydana getirirler. Hastalğın il dönemlerinde açık kahverengi olan larvalar daha sonra koyulaşan ve petek gözünün dibinde yapışkan bir pelte olarak yayılır. Hasta gözdeki larvaya bir çip batırılıp çekildiğinde iplik gibi uzar.

Hastalık hissedildiği anda yayılmayı önlemek için hasta kovanlar mutlaka ayrılmalı ve sağlam kovanlara koruyucu olarak ilaç verilmelidir.

Ölü arıları ele almak imkansızdır. Tulunca kanatları, bacakları, baş göğüs ve karın hemen ayrılır.

Bu hastalığa karşı en iyi çare dayanıklı ve sağlma arı ırkı seçilmeli kovanlar ve çevresi temiz tutmak, kaynağı bilinmeyen yerden arı, petek ve bal alınmamalıdır.

Avrupa Yavru Çürüklüğü

Yurdumuzda ender rastlanır. Amerikan yavru çürüklüğünden ölü kurtcukların rengi ve kovandaki kokuları ile ayrılır. En belirgin ayrım, amerikanda gözdeki kurtçuğa çöp batırılıp çekildiğinde lastik gibi söndüğü halde, Avrupa çürüklüğünde uzamaz. Mücadelede ruhsatlı ilaçların alınması gereklidir.

Kireç Hastalığı

Buda yurdumuzda çok ender görülen ve büyük kapılara neden olmayan mantarı bir hastalıktır. Kurtcukları zarar verir. Hücre içinde kurçuklar beyaz renkte kireçlenir, ileri devrde arılar bunları topak topak dışarı atarlar. Bakımsız zayfı ailelerin ve kötü çerve koşullarındaki arıların hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisi yoktur. Bakımı ve beslemesi iyi yapılmış kovanlarda görülmez. Tedavi değil, öncelikle arı kolonisi güçlü tutulmalıdır.

Paylaş:
Derya ÖZ

Derya ÖZ

Aug 9, 2013 9:05 PM

0 Kişi Favoriye Ekledi

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Copyright Evcilbook © 2018